X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

--- خبری آموزشی 87 ---

نتیجه اولیه کنکور سراسری ۸۹ روز دوشنبه ۱۱/۵/۸۹ روی سایت سنجش

سازمان سنجش آموزش کشور ضمن آرزوی موفقیت برای خواهران و برادران داوطلب شرکت کننده در آزمون سراسری سال 1389 هر یک از گروههای آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبانهای خارجی بدین وسیله به اطلاع داوطلبان آزمون مذکور می‌رساند که نتیجه اولیه آزمون به صورت کارنامه تنظیم و کارنامه مذکور در روز دوشنبه 11/5/89 بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور به آدرسwww.sanjesh.org قرار داده می‌شود. هریک از داوطلبان شرکت کننده در آزمون سراسری سال 1389 می‌توانند از روز دوشنبه 11/5/89 به منظور اطلاع از نتیجه آزمون خود و مشاهده کارنامه نتایج اولیه و پرینت از آن به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه و با وارد نمودن شماره پرونده، نام کاربری، رمز ورود و شماره شناسنامه یا شماره داوطلبی، نام‌خانوادگی ، نام، شماره شناسنامه و سال تولد و یا شماره پرونده، کد رهگیری و شماره شناسنامه اقدام نمایند.
     ضمناً آن دسته از داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته‌‌های تحصیلی در این آزمون شده‌اند‌، لازم است برای دریافت دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی (شماره 2) آزمون سراسری سال 1389 (این دفترچه راهنما همزمان نیز بر روی سایت سازمان قرار داده می‌شود) به شرح ذیل اقدام نمایند.


 دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی (شماره 2) این آزمون از ساعت  16روز دوشنبه 11/5/89 لغایت روز دوشنبه 18/5/89 در باجه مرکزی پست شهرستانها و در شهرستانهای بزرگ در مناطق پستی شهرستانهای ذیربط توزیع می‌گردد. آن دسته از داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته‌های تحصیلی گردیده‌اند در صورت تمایل به دریافت دفترچه شماره 2، می‌توانند با مراجعه به مراکز پستی شهرستان محل اقامت خود و با پرداخت مبلغ 6000 (شش‌‌هزار)  ریال در مهلت مذکور به عنوان کارمزد توزیع دفترچه راهنمای انتخاب رشته به شرکت پست جمهوری اسلامی ایران، نسبت به دریافت آن اقدام نمایند.


2- دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی برای دانشگاهها و موسسات آموزش عالی سال 1389 ( دفترچه راهنمای شماره2 شامل دفترچه شماره 2 گروه آزمایشی علوم ریاضی وفنی و گروههای آزمایشی هنر و زبانهای خارجی به رنگ سبز، دفترچه شماره 2 گروه آزمایشی علوم تجربی و گروههای آزمایشی هنر و زبانهای خارجی به رنگ آبی و دفترچه شماره 2 گروه آزمایشی علوم انسانی و گروههای آزمایشی هنر وزبانهای خارجی به رنگ مشکی) آزمون سراسری حاوی کلیه شرایط و ضوابط اختصاصی رشته های مختلف تحصیلی دوره های روزانه ، شبانه، نیمه‌حضوری، مجازی و بین‌الملل دانشگاهها و موسسات آموزش عالی، رشته‌های تحصیلی موسساتی که به روش نیمه‌متمرکز دانشجو می پذیرند، دانشگاه پیام نور (آموزش از راه دور)‌، موسسات آموزش عالی غیر انتفاعی و غیر‌دولتی و مراکز تربیت معلم وابسته وزارت آموزش و پرورش و همچنین توضیحاتی در باره نحوه تکمیل فرم انتخاب رشته توسط داوطلبانی که براساس مندرجات کارنامه مجاز به انتخاب رشته در هر یک از دوره های فوق الذکر می باشند هم‌چنین نحوه مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور و نحوة تکمیل نمودن فرم انتخاب رشته می‌باشد. 
1-2-به هر یک از داوطلبان گروههای آزمایشی علوم ریاضی و فنی ، علوم تجربی و علوم انسانی که مجازبه انتخاب رشته شده اند ، دفترچه راهنمای انتخاب رشته گروه آزمایشی ذیربط تحویل می‌شود.
 2– 2– به هر یک از داوطلبان گروههای آزمایشی علوم ریاضی و فنی ، علوم تجربی و علوم انسانی که بر حسب مورد مجاز به انتخاب رشته از گروه آزمایشی هنر و یا زبانهای خارجی  و یا هم گروه هنر و هم  زبانهای  خارجی   می باشند، همانند داوطلبان بند 1 – 2 فوق منحصراً دفترچه راهنمای انتخاب رشته گروه آزمایشی اصلی یعنی علوم ریاضی و فنی یا علوم تجربی و یا علوم انسانی داده خواهد شد. 
3-2- به داوطلبانی که منحصراً در گروه آزمایشی هنر و یا منحصراً در گروه آزمایشی زبانهای خارجی و یا در گروههای آزمایشی هنر و زبانهای خارجی مجاز به انتخاب رشته شده اند،  یکی از دفترچه های راهنمای انتخاب رشته یعنی دفترچه راهنمای انتخاب رشته علوم ریاضی و فنی و گروههای هنر و زبانهای خارجی یا علوم تجربی و گروههای هنر و زبانهای خارجی و یا علوم انسانی و گروههای هنر و زبانهای خارجی داده خواهد شد.


3-
 به داوطلبان مجاز به انتخاب رشته‌های تحصیلی آزمون سراسری سال 1389 از تاریخ انتشار نتیجه اولیه آزمون
(11/5/89) 5 روز فرصت داده می‌شود که ابتدا نسبت به تهیه و مطالعه دقیق دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی (دفترچه شماره 2) گروه آزمایشی مربوط و دستورالعمل نحوه انتخاب رشته اینترنتی (این دستورالعمل از طریق سایت اینترنتی سازمان سنجش قابل دریافت می باشد) اقدام نموده و کد رشته محل های مورد نظر خود را (برابر ضوابطی که در دفترچه راهنمای انتخاب رشته درج گردیده) استخراج و به ترتیب تقدم علاقه مرتب نمایند. پس از آن، کد رشته‌های انتخابی خود را ابتدا در فرم پیش‌نویس مندرج در دفترچه راهنمای انتخاب رشته درج و پس از اطمینان از صحت کد رشته محل‌های انتخابی بمدت 3روز(از تاریخ 16/5/89لغایت 18/5/89) براساس دستورالعمل نحوه انتخاب رشته اینترنتی با وارد کردن شماره پرونده، نام کاربری، رمز ورود و شماره شناسنامه یا شماره پرونده، کد رهگیری و شماره شناسنامه نسبت به ثبت کد رشته محلهای تحصیلی مورد علاقه از رشته‌های تحصیلی گروه آزمایشی مجاز یا گروههای آزمایشی مجاز در دوره‌های مختلف روزانه، شبانه، نیمه حضوری، مجازی و بین‌الملل دانشگاهها، مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی وغیردولتی، دانشگاه پیام نور و مراکز تربیت معلم وابسته به وزارت آموزش و پرورش اقدام و نسبت به تکمیل فرم مذکور در مدت زمانی که در نظر گرفته شده است (3 روزاز 16/5/89لغایت 18/5/89)اقدام نمایند. بدیهی است پس از تأئید نهایی کد رشته‌های انتخابی توسط داوطلب، شماره رمز 15 حرفی توسط سیستم به عنوان رسید در اختیار داوطلب قرار داده خواهد شد.این رسید پس از انجام کامل مراحل و ارسال اطلاعات در یک صفحه مجزا ارائه می شود و داوطلبان بایستی توجه داشته باشند که فقط یک بار اجازه انتخاب رشته به هر داوطلب داده می‌شود و درصورت انتخاب رشته و دریافت رسید 15 حرفی به هیچ عنوان اجازه تصحیح و یا انتخاب رشته مجدد را ندارند. لذا داوطلبان بایستی در انتخاب رشته نهایت دقت را داشته باشند. ضمناً به داوطلبان توصیه می‌گردد پس از دریافت رسید از بخش مشاهده اطلاعات حتماً از فهرست کد رشته های انتخابی خود در فرم انتخاب رشته اینترنتی که بالای آن رسید 15 حرفی و شماره پرینت درج گردیده است یک نسخه پرینت تهیه و آن را تا زمان اعلام نتایج نهایی نزد خود نگهداری نمایند.


4- تذکرات مهم: (1) داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته ‌می‌باشند برای اینکه مراحل انتخاب رشته‌های تحصیلی را با موفقیت به پایان برسانند و مشکلی برای آنان بوجود نیاید، لازم است اطلاعیه‌های این سازمان، دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی و شرایط و ضوابط مؤسساتی که به صورت شرایط خاص پذیرش می‌نمایند و هم چنین دستورالعمل نحوه انتخاب رشته اینترنتی را به دقت مطالعه نمایند.
(2) کلیه دانش آموزان دوره پیش دانشگاهی به شرط قبولی و اخذ گواهینامه دوره پیش دانشگاهی حداکثر تا شهریورماه 1389حق انتخاب رشته خواهندداشت.
(3) داوطلبان شرکت کننده در آزمون سراسری سال 1388 مشمول بند ذیل، حق انتخاب رشته های تحصیلی آزمون سراسری سال 1389 را ندارند. بدیهی است در غیر اینصورت به عنوان متخلف تلقی و برابر مقررات مربوط با آنان رفتار خواهدشد.
- پذیرفته‌شدگان دوره‌های روزانه (‌اعم از متمرکز یا نیمه متمرکز) آزمون سراسری سال 1388 که بدون اخذ مجوز شرکت کرده‌اند.
(4) از آنجاکه بر اساس ضوابط آزمون سراسری سال 1389 منحصراً آن دسته از داوطلبانی که دارای مدرک پیش دانشگاهی و یا شاغل به تحصیل در دوره پیش‌دانشگاهی بوده‌اند، مجاز به ثبت نام و شرکت در آزمون بوده، بنابراین آن دسته از داوطلبان نظام جدید آموزش متوسطه  که به دوره پیش دانشگاهی راه نیافته اند، مجاز به ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سال 1389 نبوده اند . بدیهی است چنانچه در آزمون شرکت نموده و مجاز به انتخاب رشته تلقی شده باشند ، مجاز به تکمیل فرم انتخاب رشته نمی باشند و درصورت تکمیل فرم انتخاب رشته از گزینش نهایی حذف و برابر مقررات با آنان رفتار خواهدشد
.
تبصره: داوطلبان شرکت‌کننده در آزمون سراسری سال 1389 که دیپلم آنان کار دانش و یا فنی و حرفه‌ای نظام جدید می‌باشد، طبق ضوابط مجاز به شرکت در آزمون نبوده‌اند، مگر اینکه دارای مدرک فوق دیپلم باشند و یا دورة پیش‌دانشگاهی را گذرانده باشند. 
ضمناً به اطلاع می‌رساند نظر به اینکه فهرست اسامی داوطلبان واجد شرایط انتخاب رشته های تحصیلی آزمون سراسری سال 1389 (داوطلبان مجاز به انتخاب رشته ) به صورت مکتوب و ازطریق روزنامه ها و نشریه پیک سنجش اعلام نخواهدشدو هر داوطلب باید به سایت سازمان مراجعه و پس از وارد کردن شماره پرونده، نام کاربری، رمز ورود و شماره شناسنامه و یا شماره داوطلبی، نام خانوادگی نام، شماره شناسنامه و سال تولد و یا شماره پرونده، کد رهگیری و شماره شناسنامه از وضعیت خود در آزمون سراسری سال 1389 مبنی بر اینکه مجاز به انتخاب رشته می باشد و یا نمی باشد مطلع گردد، لذا به کلیه داوطلبان شرکت‌کننده حاضر در جلسه آزمون سراسری سال 1389 اکیداً توصیه می شود که برای ورود به سایت سازمان و اطلاع از نتیجه آزمون خود به شرح فوق عمل کنند.
ضمناًاضافه می نماید که بمنظور ارائه راهنمائی های بیشتر برای انتخاب رشته آگاهانه وشناسائی رشته های آموزش عالی ودانشگاههای کشور، این سازمان تسهیلا ت زیر را فراهم نموده است :


الف - انتخاب رشته مجازی  (حداکثر تا250کد رشته محل )از تاریخ 12/5/89 در سایت سازمان در اختیار داوطلبان قرار می گیرد . داوطلبان علاقه مند می توانند باپرداخت مبلغ 40000ریال(چهل هزار ریال) در سایت سازمان یا مراجعه به  ATM  های بانک صادرات ویا بانک ملی ایران بادر دست داشتن هریک از کارت بانکهای عضو شبکه شتاب می توانند از این تسهیلات استفاده نمایند .


ب-ویژه نامه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی (سامان رشته )وCD مربوط که از طریق باجه های روزنامه فروشی باپرداخت مبلغ 15000ریال (پانزده هزارریال) قابل دریافت است .


ج-کتاب راهنمای انتخاب رشته که از طریق کتابفروشی ها قابل دریافت می باشد.
    داوطلبان گرامی در صورت لزوم می‌توانند سوال یا سوالات خود را در ساعات اداری با شماره تلفن‌های
99-88923595-021 یا با بخش پاسخگویی اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی 
www.sanjesh.org در میان بگذارندواز مراجعه حضوری به این سازمان اکیداًخودداری نمایند.