X
تبلیغات
رایتل

--- خبری آموزشی 87 ---

تغییرات آزمون ارشد89: طرح شخصی‌سازی دفترچه‌ سوالات

آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در سال 1389 هفته آخر بهمن ماه سال جاری با حضور حدود 770 هزار داوطلب در حالی برگزار می‌شود که به گفته معاون سازمان سنجش، شمار داوطلبان این آزمون با احتساب دورشته‌ای‌ها به بیش از 830 هزار نفر می‌رسد.

دکتر حسین توکلی در گفت‌وگو با ایسنا ، گفت: این آزمون کارشناسی ارشد در 145 کد رشته امتحانی برگزار می‌شود، البته زمان برگزاری شش کد رشته امتحانی با زمان برگزاری سایر کد رشته‌ها متفاوت است.

وی با اشاره به پیشی گرفتن شمار مردان در آزمون امسال، اظهار کرد: از کل تعداد ثبت‌نام‌کننده‌ها 383 هزار و 815 نفر را داوطلبان مرد تشکیل می‌دهند.

وی با بیان اینکه در آزمون امسال 66 رشته شناور برای انتخاب رشته دوم درنظر گرفته شده است، تصریح کرد: حدود 63 هزار و 188 نفر متقاضی شرکت در آزمون رشته دوم هستند.

وی با تاکید بر اینکه داوطلبان برای شرکت در آزمون هر گروه آزمایشی باید کارت همان آزمون را به همراه داشته باشند، گفت: بر این اساس 830 هزار و 132 کارت ورود به جلسه برای داوطلبان صادر شده است.

توکلی وی در خصوص زمان توزیع کارت ورود به جلسه آزمون، گفت: کارت ورود به جلسه در طی روزهای 26 تا 29 بهمن ماه توزیع می‌شود.

به گفته معاون سازمان سنجش در آزمون کارشناسی ارشد سال گذشته 671 هزار نفر ثبت‌نام کرده بودند که تعداد داوطلبان آزمون امسال نسبت به سال گذشته 100 هزار نفر یعنی حدود 15 درصد افزایش یافته است.

وی با اشاره به طراحی سوالات کنکور کارشناسی ارشد89، گفت: سطح سوالات امتحانی بخش اختصاصی در حد دانش و تجربیات فارغ‌التحصیلان دوره کارشناسی هر رشته و مطابق فهرست برنامه‌های مصوب شورای عالی برنامه‌ریزی است.

توکلی با اشاره به نحوه اعمال معدل در آزمون کارشناسی ارشد سال 89، اظهار کرد: گزینش نهایی داوطلبان بر اساس نمره کل حاصل از80 درصد نمره آزمون و 20 درصد معدل تراز شده دوره کارشناسی انجام خواهد شد.

معاون سازمان سنجش در خاتمه با اشاره به برخی از تغییرات آزمون امسال به ایسنا، گفت: ضرایب دروس امتحانی برای تعدادی از رشته‌های این آزمون تغییر کرده است، همچنین علاوه ایجاد 10 تا 15رشته جدید، تعداد رشته‌های شناور آزمون امسال نیز به 66 رشته افزایش یافته است.

طرح شخصی‌سازی دفترچه‌ سوالات از امسال اجرا می‌شود

دکتر ابراهیم خدایی، معاون سازمان سنجش که در محل خبرگزاری دانشجویان ایران و در جمع اعضای سرویس صنفی آموزشی ایسنا سخن می‌گفت، با تشریح برخی اقدامات امنیتی برای آزمون کارشناسی ارشد امسال، یکی از این اقدئامات را طرح شخصی سازی دفترچه‌های سوالات این آزمون بیان کرد که از آزمون امسال اجرا خواهد شد، بر این اساس با انتشار اسم و عکس داوطلب بر روی دفترچه سوالات، تنوع سوالات و دسته‌بندی آنها و چگونگی ارسال سوالات به حوزه‌های مختلف در جهت جلوگیری از وقوع هرگونه تقلب و تخلف در آزمون اقدام شده است.

وی با اشاره به تغییرات اجرایی آزمون ارشد 89 ، گفت: سال گذشته آزمون کارشناسی ارشد در 4 روز برگزار شد، در حالی که امسال علیرغم افزایش شمار داوطلبان، این آزمون در سه روز برگزار می‌شود که براساس تقویم، آزمون از روز چهارشنبه 28 بهمن آغاز می‌شود و به مدت سه روز (30 بهمن) ادامه دارد.

خدایی در خصوص زمان اعلام نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد، اظهار کرد: نتایج اولیه آزمون نیمه دوم اردیبهشت ماه اعلام و از هفته اول خرداد ماه نیز انتخاب رشته مجازین آغاز می‌شود.

 افزایش 25 درصدی ظرفیت پذیرش دانشجو

به گزارش ایسنا، همچنین پیش از این دکتر پورعباس، رییس سازمان سنجش از افزایش 20 تا 25 درصدی ظرفیت پذیرش آزمون ارشد خبر داده و اعلام کرده بود: به طور طبیعی هر سال نسبت به سال قبل در زمینه ظرفیت پذیرش افزایشی داشته‌ایم که در این راستا سال گذشته نسبت به سال 84 بیش از دو برابر دانشجو پذیرفتیم ، بر این اساس برای آزمون کارشناسی ارشد 89 افزایش20 تا 25 درصدی را پیش بینی شده است.