--- خبری آموزشی 87 ---

هزینه دانشگاه پولی اعلام شد

فارس: معاون آموزشی وزیر علوم هزینه دوره دکترای پولی را از 45 تا 55 میلیون تومان اعلام کرد.

حسین نادری‌منش معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درباره جزئیات پذیرش دانشجوی دکتری پولی گفت: در برنامه پنجم توسعه کشور این امر در 3 بخش و ماده مد نظر قرار گرفته شده است و دانشگاه‌ها می‌توانند ظرفیت مازاد ایجاد کنند و در تمامی مقاطع با اخذ شهریه دانشجوی خارجی جذب کنند.

وی افزود: در این زمینه کارگروهی در مدیریت گسترش معاونت آموزشی وزارت علوم و با حضور معاونان آموزشی دانشگاه‌های مادر برگزار شد و بررسی های لازم درباره پذیرش دانشجویان دوره دکترای با اخذ شهریه صورت گرفت.

نادری منش خاطرنشان کرد: در حال حاضر گلوگاه ما تحصیلات تکمیلی است و در مقاطع کاردانی و کارشناسی حتی صندلی خالی نیز در دانشگاه‌ها وجود دارد، در دوره تحصیلات تکمیلی است که باید ظرفیت جدید ایجاد کنیم.

* 45 تا 55 میلیون تومان هزینه پذیرش دانشجوی دکترای پولی

معاون آموزشی وزارت علوم در ادامه تصریح کرد: در این کار گروه و با بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد که پذیرش دانشجویان دوره دکترا به صورت اخذ هزینه بین 45 تا 55 میلیون تومان باشد.

* شرط پذیرش دانشجوی دکترای پولی دریافت مجوز از وزارت علوم

وی افزود: این مصوبه به دانشگاه‌های کشور ابلاغ شده است و دانشگاه‌های که قصد دارند این دوره‌ها را برگزار کنند باید شرایط آن را فراهم کنند و مجوز آن را از مدیریت گسترش آموزش عالی اخذ کنند.

معاون وزیر علوم اظهار داشت: دانشگاه‌های که قصد دارند این دوره‌ها را در دانشگاه های خود برگزار کنند باید دانشجویان خود را از آزمون نیمه متمرکز جذب کنند. مگر اینکه در آن آزمون افرادی نباشند که مایل به اخذ هزینه باشند که در این خصوص نیز در حال طراحی مکانیزم هایی هستیم.

نادری منش تأکید کرد: هدف از پذیرش دانشجویان دوره دکترا با اخذ هزینه این است که از ظرفیت‌هایی که دولت هزینه کرده و مجلس آن را مصوب کرده است، استفاده کنیم. معتقدیم به جای اینکه دانشجویان هزینه داده و برای تحصیل به کشورهای خارجی مراجعه کنند در داخل کشور این هزینه را بپردازند.

معاون آموزشی وزارت علوم در ادامه گفت: سفر دانشجویان به کشورهای خارجی و تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور موجب خروج ارز از کشور می‌شود و مشکلات فرهنگی برای دانشجویان ایجاد می‌کند، پس بهتر است شرایطی را در داخل کشور برای ادامه تحصیل آنها ایجاد می‌کردیم.

* برگزاری دوره‌های مشترک با متخصصان خارجی

وی افزود: حتی اگر لازم شد می‌توانیم دوره‌های مشترکی برگزار کنیم و از ایرانی‌های متخصص خارجی از کشور نیز استفاده کنیم و این خیلی منطقی‌تر از خروج جوانان از کشور است.

نادری منش با اشاره به اینکه این اقدام از نظر فرهنگی، علمی و اقتصادی برای کشور به صرفه است، گفت: رایزن علمی ایران در مالزی سال گذشته گزارشی ارائه داد که نشان می‌داد دانشجویان ایرانی چهار مقاله آی اس آی را در دانشگاه‌های مالزی تولید کردند، یعنی دانشجویان هم هزینه پرداخت می‌کنند، هم از نظر فرهنگی تحت تأثیر هستند و هم به تولید علم آنها کمک می‌کند.

دانشگاه‌های کشور در هر رشته‌ای که پذیرش دانشجوی دکتری داشته باشند، می‌توانند تا 100 درصد ظرفیت روزانه خود را یعنی حداکثر تا 5 نفر دانشجوی دکتری مازاد بر ظرفیت پذیرش کنند.

افرادی که در آزمون نیمه متمرکز دکتری قبول شده و در مصاحبه دانشگاه‌ها نیز شرکت کرده باشند اما جزو چند نفری که دانشگاه به عنوان دانشجوی دکتری روزانه پذیرش می‌کند نیستند، می‌توانند با پرداخت شهریه به صورت مازاد بر ظرفیت وارد دوره دکتری شوند.