X
تبلیغات
رایتل

--- خبری آموزشی 87 ---

زلزله تهران و تدبیر وزارت علوم برای کاهش جمعیت پایتخت

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در سومین سفر استانی هیات دولت به آذربایجان غربی در دیدار با اعضای هیات علمی دانشگاه‌های این استان با بیان اینکه به منظور ایجاد انگیزه در اعضای هیات علمی دانشگاه‌های کمتر برخوردار سیاست‌های تشویقی اجرا می‌شود؛ اظهار داشت: مواردی از قبیل افزایش حقوق دریافتی اعضای هیات علمی شاغل در دانشگاه‌های دور از مرکز نسبت به استادان دانشگاه‌های برخوردار می‌تواند یکی از عوامل ایجاد انگیزه در آنان برای ادامه فعالیت در مناطق کمتر برخوردار باشد.

به گزارش سرویس صنفی آموزشی ایسنا، دکتر کامران دانشجو در ادامه افزود: دانشگاه‌هایی که دور از مرکز هستند از امکانات کمتری برخوردارند و استادان برای تدریس در آنها تمایل چندانی نشان نمی‌دهند از همین رو باید با برخی امتیازات،‌ زمینه حضور آنان را در این دانشگاه‌ها فراهم کرد.

وی در مورد رتبه بندی دانشگاه‌ها نیز توضیح داد: در ایران نیز همانند دیگر کشورهای دنیا یک رتبه‌بندی کلی برای سنجش وضعیت علمی دانشگاه‌ها وجود دارد اما تا کنون رتبه بندی رشته‌ای و جزیی تر برای دانشگاه‌های کشور دیده نشده است که انشا الله بزودی آن را نیز به انجام خواهیم رساند.

وی همچنین کاهش ظرفیت پذیرش کارشناسی و افزایش ظرفیت تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌های مادر را از جمله سیاست‌های وزارت علوم عنوان کرد و گفت: پذیرش دانشجویان کارشناسی در دانشگاه‌های بزرگ کشور در کنکور امسال کاهش خواهد داشت و با توجه به جدی بودن خطر زلزله در تهران، وزارت علوم در راستای برنامه‌های دولت، تدابیر دیگری نیز برای کاهش جمعیت تهران اندیشیده است که جزییات آن را به موقع اعلام خواهیم کرد.

وزیر علوم با تاکید بر لزوم ایجاد اعتماد میان صنعت و دانشگاه اظهار داشت: دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها باید با ارائه مطلوب و به موقع پروژه‌های سفارشی صنایع مختلف، اعتماد بخش صنعت را به خود جلب کنند.

به گزارش ایسنا، وی ایجاد 550 مرکز پژوهشی وابسته به حوزه‌های کاربردی در دانشگاه‌ها را از جمله اهداف و زارت علوم در برنامه توسعه پنجم ذکر کرد.

دانشجو در بخش دیگری از سخنان خود رعایت ظاهر اسلامی در دانشگاه‌ها را ضروری دانست و گفت:‌ظاهر دانشجویان، دانشگاهیان و مراکز دانشگاهی باید با ارزش‌های اسلامی و هویت ملی ما مطابقت داشته باشد.

همچنین در این دیدار تعدادی از اعضای هیات علمی دانشگاه‌های آذربایجان غربی به بیان مشکلات و دیدگاه‌ها و ارائه پیشنهادات خود پرداختند.