X
تبلیغات
رایتل

--- خبری آموزشی 87 ---

مثلث د.م.ک: راهی برای ارتقای قدرت درونی و حل مشکلات

در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از مؤثرترین ابزارهای خودبهسازی و حل مشکلات آشنا کنیم. این تکنیک به تقویت ذهن، ارتقای شغلی و کفایت و توانایی کلی شما کمک می کند. شایان ذکر است که این متد ساده از هر کتاب خودسازی و جلسات انگیزشی مؤثرتر است.

این فرمول ساده برطرف کننده ی انتقاد از خود، ترس و استرس است. در هر موقعیتی قابل استفاده است و همیشه نیز کار می کند. حتی می توانید آن را بارها بدون هیچ محدودیتی استفاده کنید.

اِل رون هوبارد، مثلث د.م.ک را در سال 1960 کشف کرد.

مثلث د.م.ک

د نمایانگر دانش، م نمایانگر مسئولیت و ک نمایانگر کنترل است.

مسئولیت داشتن در قبال چیزی یا در دست گرفتن کنترل چیزی، بدون داشتن علم و دانش کافی، دشوار است.

هم چنین سعی در کنترل چیزی و یا دانستن چیزی بدون احساس مسئولیت احمقانه است.

هم چنین دانستن کامل یک چیز و یا مسئولیت داشتن در برابر چیزی بدون داشتن کنترل بر روی آن غیرممکن است، چون اگر چنین نباشد اوضاع نابسامان خواهد شد.

و کم کم فرد می‌تواند همه چیز را خوب پیش ببرد، با:

  • افزایش علم و دانش...
  • افزایش احساس مسئولیت...
  • افزایش قدرت اراده و کنترل...

اگر افراد در برخورد با همه‌ی موقعیت‌ها، این تئوری را سرمشق خود قرار دهند، مطمئناً موفق خواهند شد.

با بررسی هر گوشه از مثلث د.م.ک جزء به جزء، فراموش کردن شکست‌ها و سرمشق گرفتن از موفقیت‌ها، فرد به طور قطع پی به قدرت درونی خود برده و موفق خواهد شد.

- اِل. رون هوبارد -

توصیه های عملکردی مثلث د.م.ک:

یکی از مشکلاتتان را در نظر گرفته، آن را روی کاغذ نوشته یا در کامپیوتر تایپ کنید. بعد برای هر یک از پرسش‌های زیر، پاسخی مناسب نوشته یا تایپ کنید:

1.  افزایش گوشه‌ی دانش:
چطور می توانید دانش خود را در مورد این مشکل افزایش دهید؟ برای دانستن در مورد آن به چه چیزهایی نیاز دارید؟ برای بهتر فهمیدن مشکل چه منابعی را باید مطالعه کنید؟

2.  افزایش گوشه‌ی مسئولیت:
چطور می توانید مالکیت بیشتری از مشکل را بر عهده گیرید؟ مسئولیت کدام قسمت‌های این مشکل بر گردن شما است؟ آیا می‌توانید مسئولیت قسمت‌هایی از مشکل که شما عامل آن نبوده‌اید را بر عهده گیرید؟

3.  افزایش گوشه‌ی کنترل:
کنترل کدام قسمت مشکل را می‌توانید بر عهده گیرید؟ چطور می‌توانید کنترل قسمت‌های بیشتری از مشکل را نیز بر عهده گیرید؟   

4.  نادیده گرفتن شکست‌ها:
اگر همواره بر شکست و عدم موفقیت متمرکز شوید، آنها بزرگ‌تر و غیر قابل تحمل‌تر خواهند شد. و به همین صورت گرفتار شکست های بیشتری می‌شوید. پس باید راه‌هایی برای نادیده گرفتن شکست‌های‌تان پیدا کنید.
اگر نادیده انگاشتن شکست ها دشوار است، سعی کنید آنها را یک به یک روی یک صفحه کاغذ نوشته و بعد کاغذ را از بین ببرید. حواستان را متمرکز کنید. دست از فکر کردن یا صحبت کردن درمورد آنها بردارید و از افرادی که پیوسته برایتان یادآور شکست هایتان هستند دوری کنید. حواس خود را به چیزهای دیگری مشغول کنید تا به شکست هایتان فکر نکنید. همچنین باید سعی کنید که درمورد شکست های دیگران نیز فکر نکنید.

5.  سرمشق گرفتن از موفقیت‌ها:
برای سرمشق گرفتن از موفقیت‌های‌تان چه باید بکنید؟ چطور می‌توانید پایه‌ی آنها را محکم کنید؟
نوشتن آنها روی تکه ای کاغذ و چسباندن آن به دیوار می تواند روش خوبی باشد. سعی کنید یادداشتی از همه‌ی موفقیت‌های زندگی‌تان تهیه کنید. در مورد آنها با همه صحبت کنید و برای هر موفقیت‌تان یک جشن حسابی بگیرید.
هم چنین این عادت را در خود ایجاد کنید که به دنبال کشف موفقیت‌های دیگران باشید و آنها را نیز سرمشق خود قرار دهید. هرچه بیشتر تمرکزتان را روی موفقیت قرار دهید، موفقیت بیشتری عایدتان خواهد شد.

بعضی از پاسخ‌های شما به این سؤالات تقریباً ساده است. همین حالا  می‌توانید آنها را انجام دهید. و خواهید دید که چقدر بعد از آن در حل مشکل پیشرفت کرده‌اید.

بعد از پاسخ‌گویی به سؤالات آسان، قدم‌های سخت‌تر را بردارید. وقتی آنها را هم شروع کردید خواهید دید که آن قدرها هم که فکر می‌کردید دشوار نبوده‌اند.

اگر دنبال کردن این 5 قدم، مشکل‌تان را به طور کامل حل نکرد، سعی کنید این مراحل را دوباره طی کنید تا مشکل به طور کلی از بین برود.


طی کردن این مراحل علاوه بر حل مشکل شما، نوعی قدرت درونی نیز در شما ایجاد می‌کند که باعث می‌شود درک بهتری از زندگی پیدا کنید.

پس برای حل مشکلات‌تان، مثلث د.م.ک فراموش‌تان نشود!

منبع: سایت مردمان